?

Log in

No account? Create an account
 
 
19 November 2003 @ 07:14 pm
Food food  
Finished up "Passage" last night and went to sleep sometime around 4ish i think.

Actually got some stuff done today. Went to the post office and bought some stamps and mailed stuff and picked up some certified mail they refused to just leave in my mailbox =P

Unfortunatly i got kind of lost trying to remember where the post office is, which kind of delayed the whole day.

Afterwards i went to the mall and picked up Mario Kart Double Dash at GameStop. I also saw Wild Arms 3 and the PS2 Breath of Fire both for $20 so i decided to get those as well. I ended up getting the last copy of Wild Arms 3, and Breath of Fire turned out to be just $15 not the $20 on the sticker, so it worked out rather well :)

Then went to Costco and had lunch and did some shopping. Ended up spending about $120 on food =P Hopefully it will last for awhile, although there are a few things (mainly the milk) that i need to go through reasonably fast so it doesn't spoil. Only thing i couldn't get that i wanted was pop, because they only sell it in cans and not in 2 liter bottles.

Oh, the other problem i'm going to have is figuring out where to put all this stuff. Will have to spend some time moving random crap out of the cupboards to make room.
 
 
 
Sister Atom Bomb of Courteous Debateakiko on November 19th, 2003 07:19 pm (UTC)
What's wrong with soda in cans?
DonAithnendonaithnen on November 19th, 2003 08:09 pm (UTC)
Two things really.

1: It's a lot cheaper in 2L bottles. Last time i did the math it was still cheaper per unit to get 2L bottles at the supermarket than to buy 24 can flats at Costco.

2: You can put the lid back on a bottle of pop and not worry about it getting knocked over. Given that i just spent about ten minutes this morning mopping up some spilled soda out of the rug, the reason for the prefrence has been very reinforced :)
Sister Atom Bomb of Courteous Debateakiko on November 20th, 2003 06:19 am (UTC)
It's only cheaper in bottles if you drink the whole thing before it gets flat and vile, which we never do. The fridge packs of coke are often on sale (at the regular grocery store) for 2/$7 or 2/$5 or 3/$7 or something ludicrous (when they're like 4.99 each).

Please don't tell me you're drinking coke straight from a 2-liter bottle.

(And weren't you worrying about your weight? Not drinking coke will help you with that.)
Kirinkirinn on November 20th, 2003 09:39 am (UTC)
*confused face* Wait wait, you mean there's some reason a person living alone would _not_ want to drink coke straight from the bottle? ^_-;
DonAithnendonaithnen on November 20th, 2003 01:54 pm (UTC)
I usually have no problem drinking the whole think before it goes flat.

What's a "fridge pack" of coke?

Yes, i'm drinking it straight from the bottle =P As ben says when you're living alone there's not much reason not to, and if any people you're living with are of like mind there's no reason not to then as well.

When i was living with julia we both used to share 2L bottles of pop, and when she comes over to visit to watch B5 we still do.

And normally i drink diet stuff, so it doesn't affect my weight.